Pokud jste začínající bakaláři předpokládáme, že bakalářská práce vás teprve čeká. Pokud jste již diplomantů tak víte, jak má vypadat předmluva a také úvod. Nicméně, vždy se dá všechno vylepšit. Předmluva a rovněž úvod se píší až na samotném konci, když už máte napsáno jádro závěrečné práce (ZP), a tedy znáte konečnou strukturu a obsah jednotlivých kapitol.
Hlavní úkol předmluvy ZP
Předmluvu si studenti mnohdy zaměňují s úvodem. Předmluva se nečísluje, ale započítává se do počtu stran a počtu znaků vaší závěrečné práce. Píše se na samostatnou stranu a jeho hlavním cílem je uvést obecné charakteristiky dané práce, okolnosti vzniku, společenský kontext a vztah práce s vnějšími faktory. Pokuste se vysvětlit všechny důvody, které vás vedly právě k výběru daného tématu, popište cíl a účel. Stručně informujte o hlavních metodách, které jste při zpracování závěrečné práce použili. Stručně, výstižně a srozumitelně načrtněte domácí a zahraniční kontext, charakterizujte stav poznání nebo praxe v dané oblasti.
Rozsah předmluvy je max. 1 strana.
Na samotném konci předmluvy nezapomeňte ani na poděkování všem, kteří vám poskytli pomoc a podporu při zpracování vaší závěrečné práce (školitel, konzultant, organizace, sponzoři, odborní asistenti, rodina ...).
Abstrakt ZP
Abstrakt se stejně jako předmluva a úvod umisťuje na samostatnou stranu. Následuje hned za zadáním vaší bakalářské, diplomové nebo disertační práce. Píše se ve dvou provedení, a to v českém jazyce a v cizím jazyce (obvykle v angličtině). Abstrakt se nečíslují a nezapočítává se koeficient stran práce a ani do počtu znaků.
Úkolem abstraktu je pomoci čtenáři rychle se seznámit s obsahem díla. Zahrnuje komprimované údaje o cílech práce, metodách, výsledcích a závěrech obsažených v diplomové práci. Text abstraktu se píše jako jeden odstavec, proto ho v žádném případě nedělte.
Snažte se místo dlouhých a nejasných souvětí stylizovat jednoduché věty. Uvidíte, oceníte to při překladu do anglického jazyka. Anglický text má obsahově odpovídat Slovenské textu, má být srozumitelný a jasný. Používejte obvykle jednoduché časy - minulý, přítomný; neosobní konstrukce, pasiv a autorský plurál. V anglickém textu nepoužívejte zkrácené tvary (např. NESPRÁVNĚ "it´s" SPRÁVNĚ "it is"). Při tvorbě textu doporučujeme používat jen jeden a tentýž výraz pro označení určité věci např. bakalářské práce (Bachelor Thesis) a ne několik pojmenování.
Psaní práce v cizím jazyce
A POZOR! NEPOUŽÍVEJTE GOOGLE TRANSLATOR!
Pokud si nejste jisti správnou konstrukcí vět gramatikou a stylizací, zkuste si dát abstrakt přeložit odborníkem.
Hlavní cíl a struktura úvodu ZP
Hlavním cílem úvodu je uvést čtenáře do zvolené problematiky a stručně, ale zároveň podrobněji než v předmluvě, představit práci. Zaměřte se zejména na charakteristiku současného stavu poznání dané problematiky, zdůvodněte aktuálnost a problematiku daného tématu. Uveďte kontext důležitý pro pochopení problematiky, cíle práce, hypotézy, zvolené metody a postupy řešení.
Nezapomeňte ani stručný obsah jednotlivých kapitol. Rovněž by v úvodu neměly chybět ani údaje o tom, jaké informační zdroje jste použili, případně uvést materiály, se kterými jste pracovali. Rozsah úvodu v bakalářské práci je max. 2 strany, při rozsáhlejších pracích (diplomky, disertačky) může být i více.
Pokud si stále nejste jisti strukturou, obsahem předmluvy, abstraktu a úvodu, jistotu vám zaručí dokument s názvem Metodika psaní závěrečných prací, který je zveřejněn na webové stránce každé vysoké školy či fakulty.