Pokud Vás v hlavě straší už nějakou tu dobu myšlenka, že musíte vystoupit před celou třídou svých spolužáků a polopaticky je obeznámit s problematikou, které ani vy sami nerozumíte, vezte že není všem dnům konec.
Neustálými referáty a prezentacemi jsme si na základní i střední škole prošli všichni. Cílem ale nebylo Vaše zostuzení před kolektivem, ale naučit Vás správně se vyjadřovat a sumarizovat zjištěné informace. Ani to Vás ale neuspokojilo? Pojďme se spolu podívat na pár typů, které když dodržíte, Váš referát bude excelentní a vyučující spokojený.
Největším nepřítelem studenta je prokrastinace. Je to stejné ať už píšete kratičký referát na střední škole, seminární práci jako výstup vysokoškolského semináře nebo bakalářskou práci. Místo aby se Vaše mysl soustředila na téma, které máte zpracovat, je pro ni daleko zajímavější šmouha na stropě a neumyté nádobí. Skvělým lékem na prokrastinaci je plán. Dobře vypracovaný plán Vám nejen ulehčí jakoukoli práci, ale také budete mít lepší pocit z jeho vypracování. Stačí si v pár bodech načrtnout nejdůležitější věci, které musíte udělat a postupným odškrtáváním se dostat až na konec seznamu. Samozřejmě nemůžete celý den soustředit svoji pozornost na učení, proto je dobré jednotlivé položky prokládat odpočinkem. S takovouto Vám psaní referátu půjde samo.
Dalším důležitým bodem je literatura. Dobře zpracovaný seznam četby, kterou se rozhodnete v práci citovat a použít, je jeden z hlavních bodů úspěchu. Nikdo se nenarodil vševědoucí a přiznat, že jste si několik vět půjčili z odborné literatury není ke škodě, naopak ukážete, že jste schopni pracovat s odbornými publikacemi. Samozřejmě je ale v tom případě nutné tuto odbornou literaturu citovat. Každý obor a každá škola vyžaduje jinou citační normu. Je proto nejlepší obeznámit se dopředu s tím, co která škola požaduje, aby případně nedošlo k nerozumění až po odevzdání referátu.
Psaní referátu samo o sobě není těžké, pro mnoho lidí je ovšem složité vybrat správné informace. Každý pisatel by si měl určit o čem přesně bude hovořit a tomu také svůj výklad uzpůsobit. Zajisté se o každém tématu dá hovořit hodiny a hodiny, což většinou není v případě studentů možné. Ti mají vymezeno pár minut, maximálně pár desítek minut a v tomto časovém intervalu musí obsáhnout základní a nejdůležitější informace. Je proto nesmírně důležité zaměřit se na ty podstatné, relevantní informace, nejlépe ty, které si také můžete snadno ověřit v odborných publikacích.
Samozřejmě že všeho moc škodí, a proto také příliš mnoho faktických informací a málo zajímavostí může z vašeho poučného referátu udělat odborný výklad z učebnice, který se ale ne příliš rád poslouchá. Je tedy třeba, aby v něm byly obsaženy i doplňující informace, které budou zajímavé a pro posluchače snadno zapamatovatelné.
Čeho se většina studentů bojí, ale ve výsledku jim mnohonásobně ulehčí práci je prezentace. Prezentace k ústnímu projevu patří nejen proto, že Vám poskytne osnovu, kdybyste náhodou něco zapomněli, ale také poskytne Vašim posluchačům přehlednější podklady pro zápisky. Pro mnoho z nás není zvykem mluvit na veřejnosti a byla by škoda, aby kvůli Vaší nervozitě projev ztratil na kvalitě. Posluchači budou mít tedy možnost si lépe zapsat nejdůležitější body prezentace a Vy se v mžiku najdete, kdybyste se náhodou v množství informací ztratili. Na druhou stranu také můžete počítat s tím, že vizuální prezentace odvede alespoň částečně posluchačovu pozornost k barvám na plátně a snadno tak přehlídne některé Vaše prohřešky.