Disertační práce
Úspěšné vypracování a obhájení disertační práce je jednou z podmínek pro řádné ukončení studia v doktorském studijním programu, a tedy i k získání příslušného akademického titulu (tzv. „velký doktorát“). Studium se tak řádně ukončuje státní doktorskou zkouškou a právě veřejnou obhajobou disertační práce.
Disertační práce vyžaduje nové, originální a dosud nepublikované poznatky. Podle českého vysokoškolského zákona musí obsahovat původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění. Úspěšný obhájce či obhájkyně disertační práce v ČR ve všech oblastech, pokud splní i ostatní podmínky, získává právo užívat titul doktor (Ph.D.).
Disertační práce by měla být rozsáhlejší a vědecky hodnotnější než práce rigorózní. Zpravidla je výsledkem řešení konkrétního vědeckého a výzkumného úkolu. Standardní rozsah disertační práce je zpravidla minimálně 120 normostran (bez příloh) a práce by neměla přesáhnout 250 normostran (což platí většinou pro oblast sociálních věd). V jiných případech je vyžadován minimální rozsah disertační práce alespoň 150 stran, což je uváděno např. pro oblast práva. V jiných případech (např. technické obory nebo lékařství) nemusí být minimální rozsah explicitně stanoven, případně je jako minimální uváděn rozsah menší než u předchozích oborů. Konkrétní podmínky vypracování disertační práce si každá vysoká škola univerzitního typu stanoví sama.