Co je to vlastně bakalářská práce?
Je to druh školní práce, kterou jsou povinni studenti vysokých škol v bakalářském studijním programu vypracovat a odevzdat ve třetím ročníku studia. Je to v podstatě obsáhlejší závěrečná odborná práce, v níž musí student prokázat, že chápe problematiku daného studijního oboru a že je schopen samostatně shromáždit a zpracovat informace a znalosti doposud nabyté. Odevzdanou bakalářskou práci je třeba také obhájit – úspěšná obhajoba je důležitou součástí závěrečné státní zkoušky a dobrým krokem k řádnému ukončení bakalářského studia.
Kdy a jak se začít na bakalářku připravovat?
Protože tvorba práce může trvat od několika týdnů po několik měsíců – podle zdatnosti studenta – doporučuje se začít s ní co nejdříve. Už v zimním semestru druhého ročníku by měli mít studenti jasnou představu o tématu své bakalářské práce a měli by shánět potřebnou odbornou literaturu. A jakmile jsou vyhlášena témata ke zpracování, vybrat si co nejrychleji. Při zaváhání se může stát, že zajímavá témata budou ihned rozebrána, a zbyde jen to, co nikdo nechtěl. Sám školitel a vedoucí práce očekává aktivní přístup studentů a první verzi bude požadovat hodně brzy. Studenti s ním mohou průběžně konzultovat postupy i výsledky a on je zároveň upozorňuje na možné nedostatky.
Když je obsah práce vedoucím schválen, přichází na řadu stylistické a další korekce, tvorba úvodu, obsahu a závěru, seznamy použité literatury a podobně, což samo o sobě zabere také dost času.
Podmínky práce a její rozsah
Je v pravomoci každé vysoké školy, aby si podmínky bakalářských prací a jejich rozsah určovala sama. Také veškeré náležitosti práce bývají zpravidla určeny vnitřními předpisy dané VŠ. Například zdroje a bibliografické citace musí být uvedeny přesně podle určených pravidel. Obvykle je požadován rozsah práce od 25 do 50 normostran. Práce může být odevzdána v tištěné nebo elektronické podobě (anebo v obojím provedení).
Poznámka: ten, kdo by si chtěl nechat práci vytisknout a svázat v kopírovacím centru, měl by podklady dodat ve formátu PDF, jen tak může mít zaručený správný výsledek.
Posudek na bakalářskou práci zpracovává jednak školitel, který posuzuje práci se zdroji a samostatnost studenta (bývá to učitel téže školy, který zároveň vyhlašuje témata prací); další posudek vytváří oponent, většinou znalec v oboru, jenž hodnotí, zda je práce na dostatečné odborné úrovni a zda má tedy student nakročeno ke zdárné státní zkoušce.
Obhajoba
Obhajoba práce, která je součástí státnic, může mít na různých školách různý průběh. Někde může student začít ústní část obhajoby úvodní prezentací, poté jsou přečteny posudky a na závěr proběhne rozprava mezi členy komise a studentem. Jinde nastává rozprava rovnou, přítomní zkoušející hodnotí jak kvalitu argumentace, tak vypořádání připomínek. Průměrně trvá obhajoba kolem jedné hodiny.
A slovo závěrem?
Nečekejte s bakalářskou prací na poslední chvíli – nemuselo by se vám to vyplatit. Myslete na to, že čím dřív se do ní pustíte, tím dřív to budete mít za sebou.