Přijali vás ke studiu na vysoké škole a vy nyní řešíte bydlení, protože váš domov je natolik vzdálen, že není možné každodenní dojíždění do školy. První možností je žádat o ubytování na vysokoškolské koleji.
Koleje zřizují a provozují samotné vysoké školy, téměř každá VŠ v České republice má tohle svoje ubytovací zařízení. Studenti musí pochopitelně za ubytování platit měsíční nájemné, stejně jako za každou jinou službu. Mohou však žádat školu o ubytovací stipendium.
Nárok na ubytování není automatický – ubytovací kapacity jsou většinou menší, než je počet zájemců. Obvykle se každý žadatel posuzuje individuálně, podle interních školních kritérií. Ale jsou i školy, kde jsou studenti k bydlení na koleji vybíráni podle pořadí – zkrátka „kdo dřív přijde, ten dřív mele“… příkladem je třeba Masarykova univerzita v Brně. Na koho se nedostane, tomu nezbývá, než si zajistit bydlení v soukromí, anebo denně dojíždět.
A jaké bydlení na koleji vlastně je?
Většina vysokoškolských ubytoven v České republice pochází z 50. až 60. let minulého století. Přesto, že v tehdejší době byly naprosto vyhovující, dnes některé čekají na generální rekonstrukci. I když během let dochází průběžně k různým úpravám, jsou podmínky k bydlení prozatím dost neutěšené. Pokoje jsou malé a dvě ubytované osoby mají co dělat, aby v těchto stísněných prostorách uskladnily své nejpotřebnější věci. Společné kuchyňky i sociální zařízení pro celé patro také na kvalitě ubytování nepřidají a některé vybavení pokojů ještě pamatuje prarodiče dnešních studentů. Nicméně, i tak se dá na koleji žít. Na několik let vám nahradí domov. Tedy, pokud dodržujete kolejní řád. Jde především o návštěvy a přespávání cizích osob. Za porušování pravidel můžete být z koleje vyloučeni.
Co se dá na koleji dělat?
Na koleji strávíte poměrně dost svého volného času. A co tam s ním? Můžete se připravovat na semestrální práci, věnovat se hře na kytaru, anebo jen pouhému odpočinku – i když… při živelném a hektickém životě v ubytovně se moc odpočívat nedá.