Vystudovali jste vysokou školu, zdárně ji zakončili diplomovou prací a státní zkouškou, obdrželi diplom a akademický titul, a přesto nemůžete sehnat vhodnou práci? Anebo dokonce vůbec žádnou?
Někdy se totiž stává, že i když splňujete veškeré požadavky potencionálního zaměstnavatele, přesto vás nevezmou a sdělí vám děsivý verdikt „jste překvalifikovaní“ a tudíž neodpovídáte hledanému profilu pracovníka. No a co teď s tím? Jak napsat životopis a poradit si s případným přijímacím pohovorem, když chcete odpovídat podle pravdy a přitom stojíte i o tu méně kvalifikovanou práci?
- Zkuste vysvětlit, že máte zájem se vypracovat od té základní pozice, abyste později – na vedoucím místě – měli o všem přehled a porozuměli dobře celému běhu firmy. Možná, že je vhodné v krátkém odstavci toto zmínit již v životopise, jinak by se mohlo stát, že hned vás vyřadí ihned, jakmile uvidí před vaším jménem titul. Budete-li pak vybráni k pohovoru, ještě více tuto verzi rozveďte.
- Ve svém CV nezmiňujte všechno, co ovládáte – nemusíte uvádět, kolika jazyky mluvíte, když v nabídce na danou pracovní pozici je požadován pouze jeden cizí jazyk; nezmiňujte odborná a speciální školení ani kurzy, pokud je ke své budoucí práci nebudete potřebovat. Odpovídáte koneckonců na inzerát s konkrétními požadavky, tak svoje schopnosti, znalosti a případné zkušenosti servírujte jen v míře nezbytně nutné.
- Jestliže už jste zaměstnáni byli (anebo snad podnikali), zkuste zmínit, že hodláte změnit obor a nejlépe ho poznáte právě na nižší pozici a na tu vyšší se zkusíte vypracovat sami. Pokud jste dříve pracovali v té nejvyšší funkci, stačí, když zmíníte, že jste zastávali roli manažerskou. Ve vašem případě by totiž méně mohlo znamenat více. A nepovažujte to za lhaní – podejte zkrátka jen tolik informací, kolik je v dané chvíli zapotřebí.