Čeká vás předání seminární práce? Vyvarujte se těmto chybám, které určitě děláte i vy. I když si to možná nechcete přímo přiznat ...
Nedostatek relevantních zdrojů
Blíží se konec semestru a profesor XY vám zadal napsat seminární práci. Téma vám samozřejmě nic neříká. Zoufale protáčíte oči v sloup a kňouráte. Jediný zachránce, na kterého si v této chvíli vzpomenete je Google. Zjistíte, že stejné téma seminární práce mělo před vámi sto jiných studentů, a tak se uklidníte. Řeknete si: "Když to zvládli oni, zvládnu to přece i já." Stačí, když si pár prací prohlédnem a nasbírám inspiraci. Nebo ... Nebo jen jednoduše popřehazuji slovosled. Vymyslím nějaké nové originální věty a bude to. S bibliografickým seznam si velkou námahu nedáte a použijete stejné citace jako milion studentů před vámi. Vždyť nač byste si sháněli novou odbornou literaturu? I tak by vám zapadla prachem. A konec konců na internetu najdete všechno.
CHYBA!
Pravdou je, že na internetu najdete neskutečné množství informací, ale nikdo vám nezaručí jejich relevantnost. Proto je dobré, pokud kromě wikipedie, referátů a jiných pochybných, ale u studentů velmi oblíbených stránek, použijete i skutečnou literaturu. Takovou, kterou například seženete ve vaší univerzitní knihovně.
A pozor! Snažte se tu literaturu i opravdu přečíst. Snadněji se vám bude psát o něčem, co máte nastudované. Ctr+c a ctrl+v jsou sice lákavé tlačítka, ale uvědomte si, že stejný postup zvolí i vaši kolegové. Pokud se už rozhodnete sáhnout po odborné literatuře, nezapomínejte, že kvantita nerovná se kvalita. Proto vybírejte literaturu zodpovědně a k věci.Obecné požadavky na kvalitu seminární práce.
Pomoc, nestíhám!
Nedostatek času je typickou výmluvou všech studentů. Ve skutečnosti však studenti mají dostatek času na přípravu a konečnou finalizaci seminární práce. Bohužel, pokud jim nic nespěchá, tak předem nic neudělají. Vím, některým studentům se lépe pracuje pod tlakem, a tím pádem vydají ze sebe více jakoby očekávali. No radím vám, nechte si větší časovou rezervu. Stres není dobrý. Uvidíte, lépe se vám bude spát s vědomím, že vy jste již na své seminární práci dávno tvrdě "zamakali", zatímco ti druzí teprve stlačují své první ctr + c a ctrl + v.
Nesoustředění se a odbíhání od práce
Facebook, Instagram, Whatsapp, snapchat. To jsou výdobytky, které odvádějí vaši pozornost od seminární práce. A nejen od ní! Předejte raději mobil mámě, tátovi, kamarádce ... To je jedno. Jen ho nemějte u sebe! A ano, odpojte si internet, aby vás přece jen nelákalo rozkliknout ten Facebook na notebooku. Uvidíte, že se vám bude psát snadněji. Budete více soustředění a vaše seminární práce nebude obsahovat trhané myšlenky, nelogické fráze a argumentace.
Korektura? Takové něco existuje?
Čestina, ach, ta čeština. Ať je vaše seminární práce jakkoli odborně napsaná, ať jste použili množství relevantních zdrojů. Pravopisné, stylistické a gramatické chyby "zabijí" vaši seminární práci a celkový dojem z ní. Vím, spěcháte. Vím, nikdo není dokonalý.
ALE!
Nejdůležitější je, abyste si celou seminární práci několikrát zkontrolovali. Na začátek byste si měli opravit chyby, které vám hned udeří do očí. Obecně se doporučuje si celou seminární práci zkontrolovat 4-krát.
V první fázi je důležité se zaměřit na sloh, gramatiku a argumentaci. Následně byste se měli vrhnout na kontrolu správnosti bibliografických údajů, přesnost citací, výstižnost použitých parafrází. Při třetí korektuře se zaměřte na úspornost a souvislost mezi úvodem a závěrem. No a při poslední kontrole zkuste svou práci ještě více vyšperkovat.
Konzultace u vyučujícího
Vyučující je tu pro vás, aby vám poradil, inspiroval vás a navedl na správnou cestu. Pomůže vám lépe pochopit zadání a doporučí vám vhodnou literaturu. Za chvilkovou konzultaci s ním opravdu nic nedáte. Vaše seminární práce může nabrat úplně jiný směr.
Díky konzultaci se vaše práce může vyjímat mezi ostatními. A mimo jiné vyučující zjistí, že jeho zadání berete svědomitě a vážně. Jednoduše si u něj šplhají. Z konzultace můžete potom klidně odcházet s vidinou dobré známky.