Studenti středních, vyšších a vysokých škol často během studia praktikují odborné stáže, které jim umožňují nabýt řadu zkušeností. Ty, když se propojí s teoretickými znalostmi, významně studenty obohatí; mnohdy totiž teprve na stážích a průběžné praxi pochopí studující pravý význam suché teorie.
Stáže ve firmách
Před zahájením praxe je zapotřebí sjednat si termín. Nejvhodnější je jistě osobní návštěva studenta na pracovišti. Mezi školou, studentem a danou organizací by měla být také uzavřena příslušná smlouva. Firmy většinou nabízí studentům individuální přístup a flexibilitu při zapojení do různých činností společnosti.
Stáž si student vybírá podle svého studijního oboru. Jako příklad můžeme uvést cestovní ruch, business a management, právo, média a reklama, umělecké činnosti, architektura, sociální práce, školství, a mnoho dalších. Aby studenti získali co nejvíce cenných zkušeností, je nezbytné, aby během stáže či praxe prošli několika pracovními pozicemi; to umožní dokonalé seznámení s firmou a s jejím chodem. Neměli by ale trávit příliš mnoho času na takové pozici, která nebude nijak zvyšovat jejich kvalifikaci. Optimální postup je domluvit se včas se zaměstnavatelem a společnými silami, už před zahájením praxe, vypracovat plán stáže.
Získané praktické zkušenosti pak pomohou absolventům lépe odstartovat jejich kariéru. I pro samotnou firmu mohou být stážisté přínosem – může si tak vybrat a „vychovat“ své budoucí zaměstnance.
A jak jsou stáže placeny? Jelikož se jedná o program zaměřený hlavně na získávání zkušeností, neměli by studenti počítat se stejným platem, jaký mají zkušení zaměstnanci daných oborů. Některé stáže bývají i bez nároku na odměnu za práci, avšak otázkou je, zda je v těchto případech postupováno podle zákona.
Z právního hlediska se dělí studentské praxe do dvou skupin:
- Povinná praxe studentů středních a vyšších odborných škol, případně univerzit; studenti musí splnit určitý rozsah odborné praxe jako podmínku k řádnému ukončení studia.
- Dobrovolná praxe studentů, kteří tak konají ze své vlastní vůle, se záměrem získat potřebné zkušenosti.
Podrobnosti o platech stážistů lze získat v § 122 školského zákona.
Studenti mohou praxi absolvovat jak v České republice, tak se mohou zajímat o zahraniční stáže. Jsou to pracovní pobyty v zahraničních firmách, které podnikají ve stejné oblasti, jako je studijní obor zájemce. V zahraničí – kromě nezbytné praxe – získávají studenti především vynikající jazykové znalosti a také kontakty, které mohou být důležité pro jejich profesní kariéru.
Stáže v zahraničí zajišťují jednak komerční agentury, anebo třeba AIESEC - mezinárodní studentská organizace, nabízející studentům vysokých škol i absolventům stáže v technických oborech, v komerční sféře, a v pedagogice. Stáže lze nají na webu nastaz.cz. Další možností je Evropská databáze stáží - organizace Europe-Internship, která shromažďuje aktuální nabídky.
Student, který během školy projde i praktickou zkušeností, je mnohem lépe připraven nejen na budoucí povolání, ale v první řadě na zpracovávání školních odborných prací, jako je kupříkladu bakalářská práce nebo diplomová práce.