Je vám přes padesát a hledáte práci? Ať jste muž nebo žena, nebude to pro vás snadný úkol. Údajně až 80 % osob bývá kvůli vyššímu věku na trhu práce diskriminováno. Co na tom, že velká část z nich může přinést do pracovního kolektivu mnoho zkušeností a životních i profesních poznatků. Co s tím tedy dělat, jak se nenechat odstrčit? Šanci mají ti, co nepodceňují vzdělávání.
Jestliže jste už dlouho doma a navštěvujete jen Úřad práce a pobíráte vesele podporu, moc s novou pracovní pozicí nepočítejte. Chcete-li se uplatnit, je třeba jednak si nové zaměstnání hledat i vlastním přičiněním, a za druhé je zapotřebí se stále vzdělávat. Ve světě sofistikované elektroniky nemůže obstát ten, kdo pracovat naposledy před deseti lety. Pokrok nelze zastavit, a to co dříve prováděli zaměstnanci ručně a s minimální výpočetní technikou, dnes běží na zcela jiných principech. A proto je třeba se těmto novým, pokrokovým metodám přizpůsobit a držet s nimi i v pozdějším věku krok. Tedy, pokud se člověk chce zařadit k vyspělé společnosti.
Kromě toho – kdo dlouho nebyl v pracovním kolektivu – s největší pravděpodobností ztratil pracovní návyky. Na podpoře si každý vstává, kdy se mu zachce, mnohdy se ani nepřevléká z pyžama a usedá tak k jídlu a k televizi. Ranní vstávání, či směnný provoz, se může náhle stát velkým problémem. A navíc - pokud nejste delší dobu socializováni, přijdete do jisté míry i o schopnost kvalitní komunikace s ostatními zaměstnanci, včetně schopnosti pracovat samostatně a odpovědně.
Takže co, milí padesátníci? Ještě stále si myslíte, že problém s vaším přijetím na vámi vybranou pracovní pozici, je pouze na straně zaměstnavatele? Svět se za posledních několik desetiletí výrazně změnil a pro dobré místo, které vám přinese jak uspokojení z práce, tak dobrý příjem na slušné živobytí, je potřeba na sobě zapracovat.
Popřemýšlejte o tom, co nejlépe umíte a čemu rozumíte, a na internetu si najděte možnosti dalšího „dovzdělání“. Spousta kurzů i školení dnes probíhá on-line, takže ve většině případů nebudete muset ani nikam dojíždět, maximálně ke zkouškám (a ty v době koronavirové krize také leckde probíhají přes internet), a pak už jen pro závěrečné osvědčení o zvýšení vaší kvalifikace. A nebojte se – žádné seminární, semestrální či jiné velmi náročné práce po vás nikdo na školeních a kurzech chtít nebude.