K atestaci (atestační zkoušce) se přihlašuje student, který absolvoval určený vzdělávací program a zajímá se o specializační vzdělávání.
Atestační práce je součást atestační zkoušky a měla by prokázat schopnost absolventa samostatně zpracovat zadané téma, s využitím odborné (a to i cizojazyčné) literatury a vlastních praktických zkušeností. Témata atestační práce zadává školitel, garant oboru, a to na konci specializačního vzdělávání, jehož cílem je získání vysoké odborné způsobilosti.
Atestační práce, stejně jako jiné závěrečné práce, má předepsanou strukturu a formální náležitosti. Obsahově může mít práce vědecko-výzkumný charakter, ale také to může být kritická analýza jiných zdrojů a jejich syntéza s praktickými poznatky. Zkrátka autorův vlastní intelektuální vklad musí být doplněn jeho vlastními zkušenostmi z praxe.
K dobré práci přispěje logické uspořádání a členění textu, vlastní myšlenky, úvahy a komentáře, citace literárních zdrojů. Kvalitní atestační práce je dobrou vizitkou nejen autora, ale také jeho školitele.
Atestační práci tvoří tři nosné části:
- úvodní
- sem patří obal; titulní strana; čestné prohlášení o samostatném vypracování
- abstrakt, který vyjadřuje hlavní myšlenku práce a stručně vypovídá o námětu, metodách, cíli, řešení dané problematiky a významu atestační práce pro praxi (obvykle v českém i anglickém jazyce)
- obsah, jenž v jednotlivých bodech mapuje strukturu práce a usnadňuje čtenáři orientaci v ní
- hlavní
- úvod – přibližuje výběr a aktuálnost tématu, základní i sekundární cíle práce, obsahové zaměření kapitol
- vlastní práce – k základním bodům jádra atestační práce patří
- analýza a hodnocení vybrané problematiky (příp. srovnání v tuzemsku a v zahraničním prostředí)
- metodika výzkumu (obsahová analýza, dotazníky, interview)
- výsledky práce, vlastní řešení daných problémů a doporučení pro praxi, orientované především na inovaci; vlastní stanoviska a postoje zvyšují míru autentičnosti a originality atestační práce
- interpretaci výsledků výzkumu vyjádřit pomocí grafů a tabulek, které je nutné doplnit vlastním hodnotícím komentářem
- obsáhlejší diskuze
- vlastní práce je strukturována v kapitolách, podkapitolách a oddílech, u nichž jsou zvoleny jasné a výstižné názvy; uspořádání musí být logické – jednotlivé myšlenky na sebe mají vazbu; pro získání dokonalého přehledu by měla být každá kapitola uváděna na nové stránce
- závěr
- zhodnocení práce jako celku, se sumarizací dosažených výsledků v kontextu s vymezenými cíli
- věcné závěry, nové poznatky, vlastní přínos autora, význam a využití v praxi
- seznam bibliografických odkazů – uvést všechny použité, citované nebo parafrázované informační zdroje, a to v abecedním seznamu a podle předepsaných norem
- přílohy – obrázky, tabulky, grafy, schémata
Rozsah atestační práce musí být v souladu s právní normou, počet normostran je vymezen stupněm vzdělání atestanta.