Na jaře jste zvládli maturitu, prokázali jste všeobecné studijní předpoklady a úspěšně jste složili také přijímačky na vysokou školu. Jsou z vás opět prváci, kteří se budou snažit včlenit do prvního akademického roku! Jaké to tam asi bude? Zvládnete jiný způsob výuky než doposud, hromady skript a odborné literatury, nové prostředí, komunikaci s kolegy a nová přátelství, bydlení na koleji, a vůbec všechno to, co s vysokoškolským životem souvisí? Nových poznatků, a to nejen těch studijních, bude nepřeberné množství a jen na vás samých bude záležet, jak se s nimi srovnáte.
Za svůj budete muset vzít, mimo jiné, i akademický slovník a tak by možná nebylo od věci postupně se s některými výrazy a termíny začít seznamovat už nyní.
- Zkouška a její hodnocení, zkušební období – s různými zkouškami, písemnými, ústními a praktickými, se setkáváte po celý život. Na VŠ k nim přibydou další: bakalářská, státní, státní doktorská, souborná, rigorózní, kolokvium, aj. Ohodnoceni můžete být písmeny A (výborně) až F (nevyhovující), anebo klasicky slovně výborně…, atd. Hodnocení zkoušek je kritériem pro stanovení studijního průměru, který může ovlivnit třeba vaše stipendium, anebo doporučení na magisterské či doktorské studium. Předepsané zkoušky musí student složit v průběhu daného zkouškového období.
- Uznání předmětů – jestliže student, v rámci předchozího studia, anebo na jiné škole, absolvoval některý předmět s patřičným počtem kreditů, nemusí si ho už znovu zapisovat. Podmínky pro uznání a převedení předmětu jako absolvovaného stanovuje studijní a zkušební řád školy.
Až vstoupíte na akademickou půdu, tak nezapomeňte, že hned v prvních měsících si vyučující budou prověřovat vaše dřívější i nově nabyté znalosti, objeví se různé písemné testy, jako jsou referáty, prezentace, seminární práce a také práce semestrální. Tak úspěšné vykročení do studia na vysoké škole!