Adiktologie - věda o závislostech (addictus latinsky znamená závislá osoba i otrok) je obor, zabývající se prevencí, poradenstvím, léčbou a výzkumem užívání návykových látek, ale i dalších forem závislostí – například hráčství, internet, workoholismus, ba dokonce i závislost na dalších lidech. Tento transdisciplinární obor zkoumá dopady tohoto chování jak na jedince, tak i na celou společnost. Hlavním cílem oboru je poskytnout dostatek relevantních vědeckých informací, které by mohly významně přispět k pokroku jak v prevenci a léčbě závislých osob, tak i k regulaci trhu s návykovými látkami. Klinická adiktologie se zaměřuje na práci s klientem.
Nahlédnutí do historie
Zakladatelem české adiktologie byl psychiatr Jaroslav Skála, který už v roce 1948 založil v Praze protialkoholní oddělení a vypracoval komplexní léčebný program závislostí. Obor adiktologie byl ovšem také výrazně ovlivněn protidrogovou politikou a harm reduction (snahy o snižování či zamezení zdravotního poškození osob drogami) programy, vznikajícími po sametové revoluci, když se i u nás začala silně rozvíjet drogová závislost.
Kde je možné adiktologii studovat?
Adiktologii lze od roku 2005 studovat jako obor bakalářský i magisterský a také doktorské studium, a to na První lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Jádrem oboru je, cituji: „spojení biologické, psychologické, sociální a právně-kriminologické perspektivy do transdisciplinárního výzkumného rámce. V širším pojetí obor zahrnuje i různé kulturní, ekonomické, historické i enviromentální faktory ovlivňující chování člověka“. Absolventi fakulty se sdružují v profesní organizaci Česká asociace adiktologů.
K 1. LF UK a VFN Praha patří i Klinika adiktologie, kde je realizována ambulantní i lůžková léčba, nachází se tu centrum substituční léčby i detoxikační jednotka, a probíhá zde výuka i výzkum adiktologie.