Na konci každého semestru je student povinen vypracovat a odevzdat semestrální práci – témata jsou zadána vyučujícím daného předmětu.
Účelem práce je naučit studenta práci se zdroji a se sběrem a vyhodnocování informací. Zde student prokáže, do jaké míry pochopil látku, probranou v příslušném semestru a zda je schopen samostatné badatelské činnosti ve studovaném oboru.
Vyučující poskytuje studentům metodické pokyny a konkrétní požadavky na strukturu práce, a tím je zapotřebí řídit se především.
Struktura semestrální práce
Semestrální práce je kratší až středně dlouhý odborný text (rozsah 10 – max. 30) stran, který zpracovávají studenti vysokých škol. Tvořen je obvykle třemi částmi:
- úvod – sem patří titulní strana; anotace; obsah a samotný úvod, v němž popište metodologii, látku práce a její cíle
- jádro – skládá se z teoretické části (ta se věnuje popisu a charakteristice zadaného tématu) a praktické části (zde má student aplikovat své znalosti na konkrétní situaci či problém)
- závěr – sem patří závěrečné shrnutí hlavních myšlenek práce; můžete porovnat poznatky s původními předpoklady a případně poukázat na zjištěné rozpory; v závěru se uvádí bibliografie s odkazy na příslušnou literaturu a přílohy
Citace a odkazy musí splňovat normy ISO60 a ISO60-2. Vhodné písmo je Calibri či Arial, řádkování 1,5 a doporučuje se číslovat stránky. U semestrální práce se předpokládá a považuje za samozřejmost použití spisovného jazyka, odborné terminologie a především bezchybné gramatiky. Důraz je kladen na preciznost formulací, objektivitu, a vědecké zdůvodnění. Někdy je studentovou povinností odevzdat semestrální práci v cizím jazyce, obvykle v angličtině (ekonomické obory, management, cestovní ruch, mediální studia, apod.). I tehdy je nutné věnovat zvýšenou pozornost gramatickým jevům a stylistice.
Pokud by se studenti inspirovali při tvorbě semestrální práce vzory na internetu, pozor na plagiátorství.