To se může lehce stát. Obzvláště při velkém zájmu studentů o zvolený obor. Najednou je před vámi minimálně jeden volný rok a je zapotřebí se zamyslet nad tím, jak ho co nejefektivněji využít. Tedy v případě, že nechcete rovnou nastoupit do zaměstnání a přihlášku na VŠ si podáte při příštích přijímačkách znovu.
Někdo se nechá na tuto určitou dobu zaměstnat, aby získal zkušenosti, jež může při následném studiu dobře zužitkovat. Jiný volí příležitostné brigády doma i v zahraničí, či pracuje v rodinné firmě. Většinou každý, kdo nepřijetím na vysokou školu „ztratí rok“, chce vydělat nějaké peníze. Ti pilnější se ještě průběžně připravují k dalším přijímačkám.
Pro zájemce je tu ještě další možnost, jak smysluplně strávit nadcházející období. Říká se jí „dobrovolnictví v zahraničí“. Je to šance provádět nějakou prospěšnou práci pro druhé, přitom se dokonale naučit cizí jazyk a poznat mentalitu jiného národa, a to všechno při minimálních nákladech.
Dobrovolnou práci v cizině zprostředkovávají různé organizace, které si můžete snadno vyhledat na internetu. Jednou z nich je společnost Workaway.info. Z nabídky destinací po celém světě (více než tisíc hostitelů) si můžete vybrat tu, která vás nejvíce osloví. Zvolíte například Indonésii a objeví se vám mapka s konkrétními regiony a dobrovolnickými příležitostmi. Včetně last minut – jsou to hostitelé, kteří potřebují pomoc okamžitě. V Indonésii jsme last minut žadatelů našli sedm; většinou se jedná o pomoc dětem při výuce angličtiny, anebo při práci s počítačem. Někdo požaduje všeobecné práce, jako je kupříkladu údržba, pomoc při stavbě, zahradnické činnosti, anebo pomoc v přípravném kurzu pro studenty, kteří budou posléze pracovat na výletních lodích. Z vás se stane student jazyka, kultury a zvyklostí dané země, dobrovolný pomocník a cestovatel. Pracovat budete za stravu a ubytování, ve většině případů pět hodin denně.
Ten, kdo má zájem spíš o zemědělství, ekologii, biopotraviny a život na farmě, může se zapojit do programu WWOOF. K výběru jsou farmy po celé západní Evropě.
A tak zkuste – dříve než usednete do posluchárny, pustíte se do studia a tvorby např. seminárních prací – udělat něco užitečného pro sebe i pro druhé.