Je možné říci obecně, že nejvyšší příjmy mají zaměstnanci v peněžnictví a v pojišťovnictví. Na těchto pracovních pozicích se mohou uplatnit absolventi ekonomických oborů, jako jsou finance, bankovnictví, ekonomie, management, ale též studenti matematických oborů. Další vysoké platy dostávají zaměstnanci na vyšších pozicích v oblasti informačních a komunikačních technologií. Tady mohou najít uplatnění absolventi všech oborů, které s IT souvisejí. Na třetím místě jsou odborní zaměstnanci v oblasti výroby a rozvodu energií, tedy elektřiny, plynu, tepla – ideální uplatnění pro absolventy technických oborů.
Nejlépe finančně hodnocené pracovní pozice – cituji:
„Řídící letového provozu, řídící pracovníci v oblasti finančních služeb, piloti, navigátoři a palubní technici, výrobní a techničtí náměstci v průmyslové výrobě, ekonomičtí a finanční náměstci, řídící pracovníci v oblasti pojišťovacích služeb, řídící pracovníci v oblasti informačních technologií a činností, nejvyšší představitelé středních společností a institucí, řídící pracovníci v energetice, obchodní náměstci, řídící pracovníci v oblasti technického rozvoje, řídící pracovníci ekonomiky a financí, inženýři v oblasti elektronických komunikací (včetně radiokomunikací), řídící pracovníci v oblasti obchodu, řídící pracovníci v oblasti zásobování a nákupu, specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech, systémoví analytici, specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci, lékaři v interních oborech, finanční a investiční poradci a příbuzní specialisté.“ K tomu je však třeba podotknout, že výše příjmů se může lišit podle jednotlivých regionů a podle odborné kvalifikace pracovníka.
Jestliže tedy i vy se chcete mezi výše uvedené odborníky zařadit, je zapotřebí na to myslet už při studium, odvádět včas a bezchybně své ročníkové a závěrečné práce a na svou budoucí specializaci se důkladně připravovat. Ono totiž řídící a dobře placené místo vám nespadne jen tak do klína, a i kdyby – bez odborných znalostí a zkušeností se na něm dlouho neudržíte.
Po dokončení studia se ocitnete na trhu práce, nějaké místo získáte, ale nesmíte – jak se říká – usnout na vavřínech. I v rámci své aktuální pozice je možné vydělávat víc peněz, jen se o to musíte pořádně přičinit.
- svěřenou práci vykonávejte co nejlépe a svědomitě
- aktivně prohlubujte své znalosti – zvyšujte si kvalifikaci dalším studiem
- zaměřte se na studium jazyků
- investujte do MBA studia, díky němuž dosáhnete na manažerskou pozici
- pokud jste středoškolsky vzdělaní, přihlaste se na vysokou školu
- buďte aktivní a flexibilní